Kas oled kuulnud viimasel ajal levinud trendist valida endale aastaks üks sõna, mis aitab hoida fookust? Mina kuulsin sellest 2022 aasta alguses, kui hakkasin jälgima õnne ja inimloomuse uurijat ning autorit Gretchen Rubinit. Tema jagas, et kasutab seda praktikat ning see tundus midagi, mida proovida.

2022 aastal valisin endale sõnaks USALDUS ning see tõi minu ellu assistent Aveli, kes aitas mind tööalaselt väga palju edasi. Lõime koos Facebooki teadliku kritseldamise kogukonna ja hakkasime pakkuma erinevaid veebikoolitusi. See omakorda tõi minu ellu väga palju visuaalse lihtsustamise huvilisi ning praktikuid. Märkasin, et iseendas usalduse avamine teistele tõi vastu usalduse ka minu vastu.

2023 aastal valisin sõnaks JULGUS ning see tõi minu ellu suure hüppe nähtavuse kasvatamisel ja 10 aastase töö viljade nautimise. Mind valiti aasta koolitajaks 2023, sain valmis erialase raamatu “Visuaalne lihtsustamine” ning mind kutsuti IFVP- International Forum of Visual Practitioners Instituudi juhatusse. IFVP Instituut loodi selleks, et edendada visuaalse mõtlemise ja tavade (nt visuaalne lihtsustamine, graafiline salvestamine) arendamist ja rakendamist sponsoreeritud uuringute, avalike haridusprogrammide ja sellega seotud tegevuste kaudu. Selle juhatusse kutsumine oli mulle suureks üllatuseks ja samas tunnustuseks, et minu tegemisi on märgatud ka rahvusvaheliselt. Kirjutan sellest varsti pikemalt. 

2024 valisin sõnaks ÜHENDUS, et olla veel rohkem ühenduses oma meeskonna, kogukonna, õppijate ja jälgijatega. Küsisin endalt, et kui paljudele inimestele ma väärtust loon ja kui oluline see väärtus on? Kuidas ma saan teada, et olen loonud väärtust? Vaatame, kuhu see viib 🙂 Ühe tegevusena saab kindlasti olema visuaalse lihtsustamise praktikute, valdkonna tegijate ja edulugude tutvustamine FB kogukonnas ning sellega alustasin 19. jaanuaril. Kogemuslugu sellest, kuidas luua ühist visuaalset visiooni jagas Endla lasteaia juht Grüüne Ott. Vestlust saad järgi kuulata.

Selle postitusega tahan jagada sulle harjutust, kuidas ühe sõna fookust luua. Sa võid selle lihtsalt välja mõelda, nii nagu mina esimesed kaks aastat tegin. Aga ma tundsin, et see läks natuke keeruliselt ja seetõttu otsustasin mõelda selleks välja visuaalset lihtsustamist hõlmava harjutuse. Jagasin seda ka 11. jaanuaril FB teadliku kritseldamise kogukonnas toimunud kohtumisel. Saad seda järgi vaadata. 

Harjutuse manuaal on visuaalne. Saad nii selle kui ka erinevate etappide töölehed arvutis mugavalt lahti võtta või välja printida. Mõnuat harjutuse tegemist ja 2024 aasta fookuse leidmist 🙂

Aasta_sona_manuaal
Aasta_sona_1

1.Mõtle ja kirjuta välja märksõnad, mida soovid, et sind käesoleval aastal erinevates valdkondades kannaksid. Keskelt jäta ring tühjaks. Märksõnad võivad olla nii tegevused kui tunded ja lihtsalt sõnad, mis pähe tulevad.

Aasta_sona_2

2. Mõtle ja kirjuta välja märksõnad, mida soovid, et sind käesoleval aastal erinevates valdkondades kannaksid. Keskelt jäta ring tühjaks. Märksõnad võivad olla nii tegevused kui tunded ja lihtsalt sõnad, mis pähe tulevad.

Aasta_sona_3

3. Uuri neid märksõnu ja vali välja tunded ning tegevused, mis esile kerkivad. Kas erinevate valdkondade juures tekkisid mingid sarnasused? Neid sõnu võib olla rohkem kui üks, aga nad võiksid kanda sarnast eesmärki. 

Aasta_sona_4

4. Joonista paberi keskele väljavalitud märksõnade kohta pilte. Mis tunne nende sõnade juurde tekib, kuidas seda visuaalselt väljendada? On see lihtsalt üks sümbol või hoopis metafooripilt? Kui vaja, siis googelda neid märksõnu või tundeid, mis tekivad ja joonista maha. Sa ei pea oskama kõike peast joonistada! Joonista hästi lihtsalt. Kui vaja, siis võta joonistamiseks eraldi paber.

Aasta_sona_5

5. Uuri neid pilte ja tunneta, kas miski hakkab esile kerkima. Milline on see pilt, mis sind sellel aastal kannab ja fookuse annab? Vali üks pilt ja nüüd mõtle selle juurde üks sõna. See võib olla sinu eelnevalt valitud sõnade hulgast, aga võib olla ka midagi täiesti uut. Lase ennast üllatada!

Aasta_sona_6

6. Kirjuta ja joonista see sõna märkmepaberile. Pilt võib natuke muutuda, nagu ka minu näidisel see natuke kasvas. Pane märkmepaber arvuti külge või seinale, et sa seda iga päev näeksid. Vaata, mis hakkab juhtuma 😉